aaa_1.jpg

Apel ZNP do nauczycieli, wychowawców, pracowników oświaty i wychowania

Koleżanki i Koledzy!

Następujące w ostatnich miesiącach kolejne tragiczne przypadki zatruć substancjami chemicznymi, tak zwanymi dopalaczami, nie mogą pozostać niezauważone przez nas, nauczycieli i wychowawców.

Podjęte dotychczas przez nauczycieli z wielu szkół i placówek oświatowych inicjatywy pokazują, że nie jesteśmy biernymi obserwatorami narastającego zagrożenia, jakie niesie przyjmowanie przez naszych uczniów i wychowanków tych środków. Jesteśmy szczególnie świadomi szkodliwości środków psychoaktywnych dla zdrowia, a nie rzadko i życia młodzieży. Jednak, wobec skali zjawiska oraz bezwzględności wytwórców i sprzedawców tych środków oraz faktu, że wciąż są one łatwo dostępne w sposób całkowicie legalny, nasze działania muszą być jak najbardziej rozpowszechnione.

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego apeluje do nauczycieli i wychowawców, do wszystkich pracowników oświaty o jeszcze intensywniejsze działania zapobiegające rozprowadzaniu wśród dzieci i młodzieży środków odurzających i substancji psychotropowych, a także środków o działaniu psychoaktywnym. Włączmy się aktywnie w realizację zaleceń Minister Edukacji Narodowej, prowadźmy jak najszerszą akcję informacyjną i wychowawczą. Wykorzystajmy wszelkie możliwości, by zmianie uległo nie tylko prawo, ale też zachowania i postawy naszych uczniów i wychowanków, naszych dzieci.

W tej walce zjednoczyć powinni się wszyscy: rady pedagogiczne i samorządy, ogniwa związkowe i organizacje młodzieżowe, rodzice i nauczyciele. Wspólnie powiedzmy „stop dopalaczom”.

List prezesa ZNP do premiera Donalda Tuska

Pan Donald Tusk

Premier Rzeczypospolitej Polskiej

Związek Nauczycielstwa Polskiego pragnie wyrazić poparcie dla radykalnych działań rządu w walce z handlem dopalaczami. Tak zdecydowana postawa Pana Premiera spotyka się ze szczególną aprobatą środowiska nauczycielskiego na co dzień odpowiedzialnego za kształcenie i wychowanie młodego pokolenia.

Do Związku Nauczycielstwa Polskiego w ostatnim czasie wpływały sygnały od nauczycieli zaniepokojonych coraz liczniejszymi doniesieniami o niebezpiecznych skutkach zażywania przez młodzież środków psychoaktywnych, jakimi są dopalacze oraz ekspansywną polityką zdobywania nowych rynków zbytu przez handlarzy tymi środkami. W wielu miejscach Polski sklepy z dopalaczami znajdują się w bliskim sąsiedztwie szkół i placówek opiekuńczo–wychowawczych.

Podejmowane przez nauczycieli lokalne inicjatywy pokazują, że nie jesteśmy biernymi obserwatorami zagrożeń, których adresatami są uczniowie. Jednak wobec masowej skali zjawiska i agresywnej polityki wytwórców i handlarzy oraz dość liberalnych przepisów prawa, lokalne działania okazują się niewystarczające i nie rozwiązują problemu kompleksowo.

Jako nauczyciele jesteśmy szczególnie świadomi, jakie spustoszenie w układzie nerwowym młodego człowieka może wywołać substancja psychoaktywna, która zmienia świadomość, zaburza percepcję i funkcje motoryczne młodego człowieka. W wielu przypadkach ze względu na kompilację kilku składników, których wpływ na młody organizm nie jest zbadany może prowadzić do zagrożenia życia.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do środowiska nauczycielskiego, aby aktywnie odpowiedziało na apel Minister Edukacji Narodowej i włączyło do programów wychowawczych i profilaktycznych szkół treści dotyczące skutków zażywania substancji psychoaktywnych – dopalaczy, zwłaszcza że do tej pory nie było badań nad potencjałem uzależniającym tzw. dopalaczy i podobnych psychotropów. W tym bowiem przypadku, oprócz konieczności zmiany prawa i zdelegalizowania tych środków, drugą istotną koniecznością wobec zagrożeń współczesnego świata jest zmiana postaw młodych ludzi.

Liczymy, że działania które wypracuje rząd w sprawie dopalaczy nie będą tylko doraźnymi działaniami administracyjnymi, ale długofalowo pozwolą rozwiązać ten problem w trosce o zdrowie i życie młodych ludzi.

Sławomir Broniarz

Prezes ZNP