Związek Nauczycielstwa Polskiego powstał w 1905 roku. Został utworzony jako tajna organizacja polskiego nauczycielstwa szkół początkowych przez konspiracyjny Zjazd przedstawicieli wszystkich guberni Królestwa Polskiego, który odbył się 1 października 1905r w Pilaszkowie. Zjazd uchwalił „…by od 1 listopada 1905 roku nauczanie w szkołach było prowadzone w języku polskim i duchu polskim…”. Związek w okresie zaborów zajmował się nie tylko bezpłatnym nauczaniem w języku ojczystym ale również kształceniem nauczycieli, wydawaniem czasopism, pomocą materialną dla swoich członków.

Związek Nauczycielstwa Polskiego na terenie powiatu garwolińskiego przed wybuchem II wojny światowej był wpływowym i prężnym związkiem. W powiecie garwolińskim działało 15 ognisk nauczycielskich przy ogólnej liczbie około 300 członków ZNP. W ruchu nauczycielskim istniały trzy dość wyraźne nurty: demokratyczny, zachowawczo-centrowy, prawicowy. Ten pierwszy, najbardziej zradykalizowany nurt nauczycielski, doszedł do wpływów na tutejszym terenie w 1932 roku. Wtedy to po zaciętej walce ze zwolennikami BBWR opozycja nauczycielska w Garwolinie wygrała wybory do Zarządu Powiatowego ZNP. Przewodniczącym tego Związku został wybrany Kazimierz Marzysz, który funkcję pełnił do wybuchu II wojny światowej. Jako prezes Zarządu Powiatowego ZNP w Garwolinie konsekwentnie realizował demokratyczny program Związkowy, występując w obronie szkoły jednolitej, wysoko zorganizowanej, bezpłatnej, powszechnej, dostępnej dla każdego dziecka. Stał nieustępliwie w obronie zawodu nauczycielskiego w indywidualnej obronie nauczyciela.

W październiku 1937 roku Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZNP – w związku z zawieszeniem działalności Zarządu Głównego – zwołało Nadzwyczajny Zjazd Protestacyjny członków Oddziału Powiatowego ZNP w Garwolinie w dniu 17.X.1937r. oraz zapowiedziało strajk nauczycieli na dzień 19.X.1937 r. Za tę decyzję Kazimierz Marzysz został zawieszony w czynnościach służbowych. Decyzje tę cofnięto na skutek interwencji Zjazdu Powiatowego ZNP.W strajku 1937 roku na terenie powiatu garwolińskiego uczestniczyło około 60 ogółu nauczycieli powiatu.

W latach okupacji ZNP działał w konspiracji jako Tajna Organizacja Nauczycielska, rozwijając samopomoc koleżeńską dla rodzin ofiar wojny i represji okupanta, organizując tajne nauczanie na wszystkich poziomach kształcenia.

Na terenie Powiatu Garwolińskiego w końcu listopada 1939 roku Niemcy zamknęli szkoły średnie w Garwolinie. Decyzja ta spowodowała powstanie kompletów tajnego nauczania. Na początku grudnia 1936 roku powstał w Garwolinie tajny komplet gimnazjalny, w którym uczyli min. Jan Rudnicki, Jan Cink, Antoni Panasiewicz. Na początku 1942 roku została zorganizowana w Szkole Rolniczej w Miętnem pierwsza tajna konferencja oświatowa. Stanisław Felbur ówczesny dyrektor Szkoły Rolniczej w Miętnem miał za zadanie zebranie zaufanych ludzi w celu utworzenia Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury. Komisje tę tworzyli Jan Cink, Stanisław Felbur, Andrzej Hrycko, Józef Jamniczek, Marian Jaworski, Marek Szamryk.

Na terenie powiatu garwolińskiego w wielu miejscach odbywały się komplety tajnego nauczania, prowadzili je wspaniali nauczyciele- związkowcy, znani i szanowani w naszym środowisku min. Marian Jaworski, Maria Andruszowska, Stanisława Kaczyńska, Aleksander Sasimowski, Halina Duczmal.

Jawną działalność wznowił ZNP 6 lutego 1945r i nawiązał na wszystkich szczeblach administracji współpracę w interesie szkoły, dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pracowników nauki. Od 1948r. do 1980r. był jedyną organizacją zawodową działającą w oświacie, szkolnictwie wyższym i nauce, wniósł znaczny wkład w odbudowę edukacji. W latach powojennych uczestniczył w regulacji stosunków prawnych dotyczących nauczycieli i współtworzył system edukacji narodowej, ma wielkie zasługi w repatriacji deportowanych do ZSRR nauczycieli i dzieci polskich, otworzył działalność samokształcenia, doskonalenia, dokształcania i kształcenia nauczycieli (od 1995 r prowadzi Wyższą Szkołę Pedagogiczną ZNP). Odbudował i rozwinął działalność leczniczo-wypoczynkową, tworząc własną nową bazę lecznictwa sanatoryjnego wypoczynku i rekreacji, sieć domów nauczyciela.

Zawieszony w okresie stanu wojennego, wznowił działalność w 1983r. Odrodził się z woli członków jako jednolita, dobrowolna, niezależna i samorządna organizacja zawodowa pracowników oświaty. W powiecie garwolińskim w 1983 roku Prezesem została Maria Kołodziejczyk, następnie od 1988r. do 1998r. kol. Leokadia Szostak, w następnej kadencji kol. Anna Witak, od 2002r. do 2006r. kol. Zofia Szostak, a obecnie kol. Halina Poszytek.

Obszarem działalności Oddziału jest objętych 15 samorządów, 94 placówki oświatowe z terenu powiatu garwolińskiego( dwa samorządy z powiatu otwockiego). Obecnie do ZNP należy 775 członków.

Naczelnym zadaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Garwolinie jest podejmowanie działań na rzecz obrony oświaty publicznej, zapobieganie likwidacji i przekształcaniu placówek oraz przekazywaniu ich do prowadzenia innym podmiotom. Doskonalenie systemu edukacji poprzez aktywny udział w opiniowaniu aktów prawa oświatowego, udział w szkoleniach, konferencjach organizowanych przez Minister Edukacji Narodowej, kuratorium oświaty, władze samorządowe.

Związek Nauczycielstwa Polskiego aktywnie włączył się do merytorycznej dyskusji nad propozycjami zmian w systemie oświaty. Główne zamierzenia, które resort przedstawił pod hasłem Edukacja skuteczna, przyjazna i nowoczesna, to obniżenie wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego do 6 lat, reforma programów wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego (ukierunkowana na opis efektów kształcenia na każdym etapie edukacyjnym), poprawa jakości kształcenia zawodowego, odbiurokratyzowanie nadzoru pedagogicznego i otwarcie polskiego systemu edukacji na świat. Poparł rozwiązania dotyczące prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego przez osoby niebędące nauczycielami, ale posiadające specjalistyczne przygotowanie zawodowe, tworzenia oddziałów międzynarodowych, przejrzystości dotowania przez jednostki samorządu terytorialnego szkół niepublicznych.

Zorganizował spotkania z Prezesami Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, przedstawicielami samorządów lokalnych, dyrektorami, nauczycielami w celu omówienia problemów edukacji i pracowników oświaty na terenie powiatu ( 2007r.- Kol. Sławomir Broniarz, 2009r.- Kol. Krzysztof Baszczyński).

Systematycznie współpracuje z Panią Poseł Stanisławą Prządka, która szczególnie interesuje się edukacja na naszym terenie. W ostatnich dniach Pani Poseł aktywnie włączyła się w obronę pracowników Pogotowia Opiekuńczego w Izdebnie.

Corocznie analizuje wykorzystania odpisu na dokształcanie i doskonalenie nauczycieli w gminie, powiecie, mieście.

Organizuje szkolenia dla młodych nauczycieli i nauczycieli biegających się o kolejny stopień awansu zawodowego oraz bierze udział w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych.

Zarząd Oddziału uważnie monitoruje prawidłową realizację godzin z art. 42 ust.2 pkt 2 Karty Nauczyciela i ich wpływ na poprawę jakości pracy szkoły i poszerzenie oferty edukacyjne przez placówki. W związku z tym ZNP wskazał na konieczność zmian w ustawie oraz potrzebę zmiany rozporządzenia w sprawie sposobu dokumentowania tych zajęć, tak by były one zgodne z intencją zapisu ustawy. Wynikiem działań ZNP było wydanie stanowiska MEN w tej sprawie, a także znowelizowanie rozporządzenia MEN w sprawie dokumentowania przebiegu nauczania.

W związku z niżem demograficznym Zarząd Oddziału poprzez swoich przedstawicieli w placówkach oświatowych monitoruje sieć szkół i zatrudnienie pracowników oświaty. Współpracuje również z Urzędem Pracy.

Oddział ZNP udziela pomocy finansowej dla członków związku i ich rodzin ( w roku 2009 w ogólnopolskiej akcji zebrano 7 tys. zł).
Pomocą finansową otaczani są emeryci i renciści. Członkowie Zarządu Sekcji Emerytów i Rencistów odwiedzają chorych, uczestniczą w pogrzebach. Zamieszczane są w prasie nekrologi, wspomnienia o zmarłych koleżankach i kolegach.

Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Garwolinie od wielu lat udziela porad prawnych dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
Współdziała z Państwową Inspekcją Pracy, koordynuje wybory i szkoli Społecznych Inspektorów Pracy.

Promuje pozytywne działania szkół, nauczycieli i związku w prasie lokalnej i ogólnopolskiej.

Uczestniczy w uroczystościach szkolnych i państwowych na terenie powiatu garwolińskiego.